“Dall’Argilla di Bolesławiec”

22.12.2016 13:12 

Wyroby Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” od zeszłego tygodnia prezentowane są na wystawie polskiej ceramiki “Dall’Argilla di Bolesławiec” w Vietri sul Mare we Włoszech. Vietri sul Mare, to zaledwie ośmiotysięczne miasteczko o wielowiekowych tradycjach ceramicznych, położone około 50 km od Neapolu. Wernisaż wystawy odbył się 7 grudnia w Polo Museale del Palazzo della Guardia w ramach Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej. Naszą firmę reprezentował Mariusz Ochocki – Kierownik Artystyczny.
W skład polskiej delegacji weszli: Piotr Roman – Prezydent Miasta Bolesławiec, Krzysztof Hewak – Prezes Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Anna Bober-Tubaj – Dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Ponadto w wernisażu uczestniczyli: Ewa Mamaj – Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.
Jak informuje Mariusz Ochocki – wernisaż okazał się wielkim sukcesem, a Włosi byli po prostu zachwyceni tym, co zobaczyli. Nasze wzornictwo, kształty, dekoracje malowane za pomocą stempelków oraz formy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystko było dla nich nowe i ciekawe. Celem naszego wyjazdu było poszerzenie kontaktów oraz planowana próba zainteresowania Włochów naszymi wyrobami, bo to teren, gdzie ceramika bolesławiecka nie jest jeszcze tak dobrze znana. To rynek niełatwy, ale z pewnością bardzo inspirujący. Nasza firma zaprezentowała około 200 wzorów i kształtów. Okazało się, że zdobienie stempelkami to dla Włochów nowa dziedzina sztuki ceramicznej.
Według Piotra Romana, Prezydenta Bolesławca – wystawa polskiej ceramiki w Polo Museale del Palazzo della Guardia miała za zadanie przedstawić różnorodność bolesławieckiej kamionki, produkowanej w Bolesławcu i Powiecie Bolesławieckim. W sumie zaprezentowały się 23 firmy. Potwierdzeniem sukcesu wystawy jest to, że ekspozycja ma szanse zaistnieć także w Rzymie oraz w metropolii paryskiej, w Nogent-sur-Marne.