lat tradycji. Siła doświadczenia.

Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” to zakład kultywujący tradycje wytwórni „Julius Paul und Sohn” (1893 – 1945) w Bolesławcu. Początki produkcji ceramiki w Bolesławcu sięgają XIII w. Obecna nazwa przyjęta została po uruchomieniu naszego zakładu w 1950 r. Kontynuując wielowiekowe tradycje, zajmujemy się głównie produkcją naczyń ceramicznych ręcznie malowanych i dekorowanych stempelkami zaprojektowanymi przez naszych artystów.

Od 1950 r. nasi artyści wykorzystują obfitości regionalnie występującej białej gliny kamionkowej do wytwarzania ekologicznej i nadzwyczajnie wytrzymałej ceramiki – rękodzieła artystycznego. Tajemnica wzornictwa użytkowego, która znajduje się na pograniczu rzemiosła oraz sztuki wynika z pasji. Ona to sprawia, iż z niepozornej gliny artyści wykonują rzeczy wprost doskonałe, pełne wdzięku i prostoty, ciesząc nas ciekawą formą czy interesującym zdobieniem. Artyści indywidualnie, ręcznie malują każdą sztukę z taką dumą i troską jak przez wieki – tak więc, każda sztuka z naszej linii oferuje smak starej środkowej Europy. Produkowane przez nas ceramiczne naczynia stanowią idealne połączenie historii, unikalnego stylu oraz doskonałej jakości.

 

Limitowana edycja, autorska linia malowanej ceramiki, sygnowana nazwiskiem projektanta posiada certyfikat autentyczności powstania wzoru. Oferuje prestiżową kolekcję sztuki, kombinację rzadkiego piękna z możliwością użytkowania.

 

Proponujemy również kolekcję „Unikat” sygnowaną nazwiskiem artysty, dystyngowaną przez jej urzekający malarski wzór z motywem kwiatowym.

 

Oferujemy także kolekcje z tradycyjnym zdobieniem ze słynną dekoracją „pawie oczko” produkowaną w Bolesławcu od połowy XIX w., która jest zaliczana do największych osiągnięć rękodzieła europejskiego.

 

Od wielu lat najbardziej poszukiwane są naczynia z dekoracją stempelkową pokrywającą gęsto całą formę lub tworząc dekoracyjne układy. Stosujemy około 5000 wzorów dekoracji stempelkowych z motywami: kropek, kółeczek, kwadratów, ślimaczków, rozetek. Wizytówką zakładu są naczynia z dekoracją w białe kropeczki na kobaltowych lub czerwonym tle.

 

Czar i elegancja tej artystycznej kamionki są eksportowane do 27 krajów świata, zdobywając uznanie i sukcesy na wystawach i targach m.in. w Paryżu, Berlinie Amsterdamie, Kopenhadze, Frankfurcie nad Menem, Nowym Jorku, Tokio.

 

Wytwarzaną z białej gliny kamionkę wypala się w nowoczesnych ceramicznych piecach w temperaturze 1250 oC, stosując bezołowiowe szkliwa, co powoduje, że jest ekologiczna, odporna na ścieranie, dlatego bezpieczna w piekarnikach, zmywarkach do naczyń i kuchenkach mikrofalowych.

 

Jest, nie tylko elegancka, ale i ekstremalnie trwała. Może z łatwością wytrzymać codzienne użytkowanie, służąc z okazji największych uroczystości i świąt. Jest również rzemieślniczym dziełem sztuki, tchniona przez dotyk pojedynczego artysty.

 

Jest ręcznie malowaną ceramiką, która definiuje polskie poczucie piękna i tworzy elegancję w każdym zestawie.