Maria Ciszewska

Maria Ciszewska – projektantka dekoracji
Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1981 r. do 2005 r., od 1994 r. do 2005 r. projektant dekoracji.

„Inspiracją dla mnie stały się dwa elementy jakimi są kółko i kropka. Są to najstarsze symbole występujące w kulturze człowieka. To właśnie wynalezienie koła spowodowało tak radykalny pęd ku usprawnieniu życia człowieka. Natomiast kropka to nie tylko jeden ślad, to nie tylko jej grubość, ale wielkość w jedności i jedność w wielkości. Połączenie dwóch elementów kółka i kropki daje bogactwo możliwości przy tworzeniu różnych wzorów. Same kropki przenikające się od najmniejszej do największej lub same kropki tej samej wielkości stanowią ciekawy element dekoracyjny. Natomiast jednej wielkości kółeczka zakończone wąskim lub szerokim paskiem kobaltowym pozwalają podkreślić czystość i piękno formy. Nie wyczerpałam jeszcze do końca tego układu. Możliwości twórcze inspirują mnie wciąż do ukazania nowych wzajemnych zależności i powiązań.”

Teresa Liana

Teresa Liana – projektantka dekoracji Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Absolwentka Technikum Ceramicznego w Krotoszynie. Ze Spółdzielnią związana zawodowo od 1983 r., jako projektant dekoracji wprowadziła do produkcji ponad 2100 wzorów, nie tylko dekoracji stempelkowych, ale także malowanych pędzlem, wielokrotnie nagradzanych przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Nieustanne poszukiwania spójności dekoracji z formą przyniosły efekt w postaci wielu tematycznych kolekcji, między innymi: „angielskie ogrody”, bukiety, motyle, ptaszki a dekoracje stempelkowe w różnych odcieniach kobaltu okazały się pełnym sukcesem.
Nowa linia dekoracji unikatowych utrzymana jest w tonacji biało – czerwonej, margaretki i maki na zastawie obiadowej wnoszą klimat polskiego krajobrazu. Charakterystycznym motywem kolekcji nowej zdobiny na zastawie czajnik z filiżanką jest dekoracja graficzna – absolutnie wciągająca zabawa w grę kolorów i figur.

Anna Pasierbiewicz

Anna Pasierbiewicz – projektantka dekoracji
Moje pierwsze próby tworzenia wzorów to projekty zdobienia kolorowymi szkliwami naciekowymi. W 1975 roku z inicjatywy ówczesnego głównego technologa Andrzeja Skowrońskiego oraz laborantki Urszuli Jałowskiej wprowadzono do Spółdzielni ręczne dekorowanie wyrobów ceramicznych za pomocą stempelków. Pierwsze wzory dekoracji stempelkowych wykonywałam wspólnie z Zofią Gruszczyńską, w tamtym czasie powstały dekoracje takie jak: 60, 64, 67, 70.

Tak rozpoczęłam projektowanie wzorów stempelkowych wycinanych z gumy i gąbki morskiej. W 1998 roku uzyskałam dyplom Rękodzielnika Artysty przyznany przez Komisję Ocen Artystycznych w Warszawie. Z racji skromnej oferty rynkowej, a przede wszystkim drzemiących we mnie pomysłów zainicjowałam w 1992 r. utworzenie autorskiej pracowni unikatów. Inspiracją była nie tylko potrzeba tworzenia nowych wzorów, lecz także możliwości wzbogacenia wzornictwa poprzez połączenie stemplowania z malowaniem wyrobów. Dzięki temu przedsięwzięciu Spółdzielnia pozyskała wielu klientów, miłośników i kolekcjonerów dekoracji unikatowych głównie w USA.

Wyroby ceramiczne między innymi w moich dekoracjach prezentowane były na targach i wystawach, otrzymywały nagrody i wyróżnienia takie jak: Dobry Wzór w 1994 roku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie oraz Wzór Roku IWP w 1995 r.

Maria Starzyk

Maria Starzyk – projektantka dekoracji Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie. Ze Spółdzielnią związana zawodowo od 1996 r., jako projektant wprowadziła do produkcji ponad 1500 wzorów dekoracji unikatowych, począwszy od wyważonych kolorystycznie elementów geometrycznych poprzez różnobarwne, cechujące się swobodą kompozycje, stylizowane roślinne motywy utrzymane w tonacjach zieleni, brązów, czerwieni, żółci oraz odcieni kobaltu.
Jej nowa kolekcja dekoracji unikatowej „Łąka” jest delikatna i pastelowa, potraktowana prawie jak akwarela. Natomiast punktem wyjścia projektu dekoracji „Fala” dla asortymentu w kształcie ryb była woda, fala i bąbelki. A kolorowe kamieniczki, które od dziesięcioleci zdobią bolesławiecki Rynek były inspiracją do stworzenia dekoracji, które teraz ozdabiają wyroby ceramiczne.