Wzór roku dla kultury 2018

20.10.2018 12:10 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński uhonorował specjalną nagrodą „Wzór Roku dla Kultury” zestaw do kawy w dekoracji „Bryły geometryczne” autorstwa naszych głównych projektantów, projektant formy: Mariusz Ochocki, projektant dekoracji: Teresa Liana. Uroczystość odbyła się 25.10.2018 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie z okazji 25-lecia konkursu „Dobry Wzór”. Nagrodzony zestaw prezentowany jest na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie do 9 grudnia 2018 r.

Zestaw został nagrodzony za nowatorskie wykorzystanie tradycyjnych technik rzemieślniczych oraz za udaną próbę wzbogacenia oferty bolesławieckiej ceramiki o produkt nawiązujący do konstruktywizmu – jednego z kierunków w sztuce abstrakcyjnej. Wpisuje się on w aktualne trendy w designie, zachowując charakterystyczne dla ceramiki użytkowej aspekty funkcjonalne oraz estetyczne. Produkt łączy tradycję z awangardą i stanowi kolejny krok powrotu tradycyjnego rzemiosła do współczesnych wnętrz.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konkurs Dobry Wzór 2018 – gala wręczenia nagród:
http://www.mkidn.gov.pl/…/konkurs-dobry-wzor-2018-ndash-gal…

 

OPINIA EKSPERTA IWP
„To propozycja całkowicie odmienna od rustykalnych wzorów kojarzonych z ceramiką bolesławiecką. Motywy kwiatów i pawich oczek zastąpiła nieregularna kompozycja z prostych brył geometrycznych. Również w kształcie naczyń nastąpiła zmiana – pękate brzuśce zastąpiono formą o prostych, ściętych bokach. Zestaw spodoba się odbiorcom, którzy cenią estetyczne nawiązania do historycznych stylów i szukają alternatywy dla ludowych motywów Bolesławca. W geometrycznym wzorze i mocnych, podstawowych kolorach odnajdziemy zarówno echa Bauhausu, jak i postmodernizmu.”