Karolina Śliwińska

Karolina Śliwińska – projektantka dekoracji
Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 2004 r. od 2005 r. projektant dekoracji.
Inspiruje mnie świat, kultura, przyroda, jednak większość wzorów, które stworzyłam jest po prostu moją fantazją.

Zofia Spychalska

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1989 r., od 1997 do 2009 r. projektant dekoracji. Obecnie nadzoruje jakość półfabrykatu dekorowanego.
Projektując nowe dekoracje najczęściej wracałam do zachowanych w pamięci ulubionych kwiatów, podziwianych i zbieranych w ogrodzie rodziców, na łąkach i w okolicach lasów, gdzie spędzałam mnóstwo czasu jako dziecko i nastolatka. Nie bez znaczenia dla moich inspiracji była obecność w domu rodzinnym mnóstwa pięknie ilustrowanych książek, których wyjątkowe zdobienia pamiętam do dziś. Obecnie dostarczają mi wrażeń bliższe lub dalsze podróże. Nieznane mi rośliny, lokalne zdobnictwo, elementy architektury mogą być doskonałą baza twórczą dla projektanta dekoracji. Być może tak jak w przypadku kwiatów i książek, motywy te powrócą za jakiś czas w postaci stylizowanych, dopasowanych do naszych wyrobów dekoracji.

Jolanta Okraska

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1983 r., od 1995 r. projektant dekoracji.
Pracę swoją traktuję jako życiową pasję. Tworząc wzory wykorzystuję wpływ otaczającej mnie przyrody i jej piękna, stąd dużo motywów roślinnych w moim wzornictwie. Otaczająca przyroda i zjawiska w niej zachodzące inspirują mnie do twórczej pracy. Za to pod wpływem świątecznej atmosfery projektuję dekoracje o tematyce bożonarodzeniowej i wielkanocnej. Wszystkie motywy roślinne, świąteczne oprawiam kwadratami, zygzakami, kółeczkami i kropeczkami tworząc zamkniętą kompozycję. Dążąc do najwyższej jakości i efektywności pracy stale pogłębiam swoją wiedzę o wszelkie nowości w dziedzinie zdobienia ceramiki.

Teresa Nakonieczna

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 2004 r., od 2005 r. projektant dekoracji.
Już od najmłodszych lat interesowałam się sztuką. Oglądałam malarstwo starych mistrzów jak i nowoczesne oraz grafikę i rzeźbę. Nie spodziewałam się, że sama będę pracować przy jej tworzeniu. Nowoczesna sztuka użytkowa, jak i nawiązująca do wieloletniej tradycji, jest dużym wyzwaniem dla twórcy, ponieważ coraz trudniej o nowe interesujące wzory. Lubię kwiaty i dlatego motywy roślinne staram się przenosić do tradycyjnych wzorów ceramiki Bolesławieckiej. Najwięcej pomysłów przychodzi mi, gdy przebywam w moim przydomowym ogrodzie, rośliny znajdujące się w nim, są inspiracją do tworzenia nowych wzorów.

Małgorzata Mierzwa

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1996 r., od 2004 r. projektant dekoracji.
Zdobienie ceramiki to wielka przyjemność, zarówno jej projektowanie jak  i odtwarzanie pięknych wzorów, kwiatów i szlaczków. Bardzo lubię przyrodę a kontakt z naturą dodaje nie tylko energii, ale przede wszystkim stanowi źródło inspiracji artystycznych. Staram się uchwycić piękno otaczającego świata projektując nowe wzory.

Barbara Makieła

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1989 r., od 2002 r. projektant dekoracji.
Od dziecka mieszkałam w otoczeniu lasów, ogrodów, łąk i pól. Wiosną obserwowałam budzącą się przyrodę, latem jej rozkwit, jesienią malowniczą wielobarwność, a w zimie charakterystyczną białą szatę. Od kiedy pamiętam lubiłam oglądać i zbierać kwiaty oraz inne naturalne ozdoby, z których robiłam bukiety i barwne kompozycje. Przyroda urzeka mnie swoim pięknem i różnorodnością, a bogactwo występujących w niej kształtów i barw inspiruje do tworzenia wzorów z motywami roślinnymi.

Lucyna Lenkiewicz

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1998 r., od 2002 r. projektant dekoracji.
Moim pragnieniem jest, aby cały proces tworzenia dekoracji był nieustającą radością rozwijania się, czyli wyrażania siebie w projektowanych wzorach, motywach i układach stempelkowych. Uwielbiam eksperyment, który wiedzie coraz to ku nowym doświadczeniom. Obserwuję otaczający mnie świat i próbuję jego fragmenty uwiecznić na ceramicznych powierzchniach.

Monika Kuczyńska

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 2007 r., projektant dekoracji, absolwentka Zielonogórskiego Uniwersytetu – Wydziału Artystycznego. W moich projektach łączę tradycję polskiej sztuki ludowej z symboliką. Inspiracją jest dla mnie różnorodność barw, niepowtarzalność.
Malując koguty zwracałam uwagę na znaczenie symboliki, w Chinach kogut to symbol pozytywnych sił, które oddalają złe wpływy. W religii chrześcijańskiej miał oznajmić ponowne nadejście Chrystusa. Podczas rewolucji francuskiej stał się symbolem Francji. W judaizmie kogut był symbolem płodności, zaś kogut na dachu był także symbolem strażnika ostrzegającego przed zagrożeniem.

Honorata Kędzierska

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1987 r., od 2002 r. projektant dekoracji.
Ceramika bolesławiecka nawiązuje do długoletnich, miejscowych tradycji ręcznego stemplowania wzorów w kształcie pawich oczek. Przyglądając się dawnych dekoracjom doszłam do wniosku, że należy je wzbogacić. Moje wzory są efektem zainteresowań przyrodą i obcowania z naturą. Tworząc dekorację mogę w pełni wykorzystać zdolności i zainteresowania oraz poczuć pełną satysfakcję ze swojej pracy twórczej.

Paweł Jarczyński

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związany od 1997 r., od 2010 r. projektant dekoracji.
Lubię w sztuce nieskomplikowane formy, stąd pomysły moich dekoracji mają charakter raczej ascetyczny. Lekkości i powtarzalność motywów w moich projektach ma za zadanie stworzyć spokojną, przyjemną dla oczu dekorację. Jedną z moich pasji jest kaligrafia, którą mam możliwość tworzyć też na wyrobach ceramicznych w formie dedykacji, podziękowań oraz innych okazjonalnych napisów.

Danuta Jakubowska

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1997 r., od 2003 r. projektantka dekoracji.
Twórczość polegająca na dekorowaniu naczyń ceramicznych jest dla mnie szansą na przeniesienie się do krainy mojego dzieciństwa. Spędziłam je na prawdziwej, wspaniałej polskiej wsi. Doświadczenie to ukształtowało moje całe dalsze życie. Dzięki niemu stałam się podatna na piękno przyrody, a bliskie obcowanie z przyrodą sprowokowało mnie do zajęcia się działalnością artystyczną.

Ewelina Gałka

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 2001 r., od 2015 r. projektantka dekoracji.
Piękna ceramika budzi we mnie pozytywne doznania. Pracując, jako projektantka w „Ceramice Artystycznej” mam możliwość odzwierciedlania moich wyobrażeń stosując nowe zestawienia kolorów.
Fascynujące jest poszukiwanie oryginalnych wzorów układających się, jak w kalejdoskopie w niepowtarzalne kompozycje.

Anna Fryc

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1991 r., od 1998 r. projektantka dekoracji.
Przyroda i życie człowieka były od dawna uwiecznione na wyrobach ceramicznych. Do tworzenia dekoracji pomagają mi swobodne skojarzenia barw i kształtów roślinnych oraz harmonia między nimi. Bardzo ważna jest umiejętność dopasowania wzoru do wielkości i kształtu formy.

Barbara Fidelus

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1988 r., od 1994 r. projektantka dekoracji.
Jestem osobą podatną na piękno kształtów, zapachów i kolorów. Odbieram bogactwo świata sensorycznie i te właśnie odczucia staram się przelewać później na moje wzory. Lubię wszystko to co przełamuje monotonię egzystencji. Staram się żyć w zgodzie z naturą i dlatego też często się nią inspiruję. W przyrodzie tkwi pewna łagodność, która także nie jest mi obca. Jestem rzeczniczką łączenia motywów kwiatowych z geometrycznymi.

Krystyna Deptuła

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1991 r., od 1997 r. projektant dekoracji.
Moje pomysły często rodzą się poza pracą, czyli w różnych miejscach, gdzie toczy się normalne życie. Bardzo pomagają mi posiadane zdolności manualne, poczucie humoru i nieustająca chęć poznawania czegoś nowego. Wystarczy spojrzeć na przyrodę w piękny dzień i do tego dodać trochę fantazji. Świadomość, że moje wzory podobają się na świecie wprost dodaje mi skrzydeł.

 

Wirginia Cebrowska

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 2001 r., od 2010 do 2014 r. projektantka dekoracji.
Projektowanie dekoracji produkcyjnych i unikatowych to przygoda, która pochłania coraz bardziej. Czasem wystarczy jeden szczegół, aby w myśli pojawił się obraz talerza np. w „DYNIE”, „PTASZKI” czy „BIEDRONKI”

Jacek Chyła

Jacek Chyła-projektant dekoracji Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Ze Spółdzielnią związany zawodowo od 1986 r., jako projektant dekoracji wprowadził do produkcji ponad 160 wzorów.
Jego nowa linia powstała z inspiracji sztuką ludową, która miała wpływ na podjęcie próby zmierzenia się z folklorem na wyrobach ceramicznych.

Teresa Andrukiewicz

Ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” związana od 1996 r., od 2001 r. projektantka dekoracji.
Moja inspiracja twórcza wywodzi się przede wszystkim z obserwacji przyrody, a wyobraźnia układa zielone gałązki i barwne kwiaty w różne kompozycje. Wszystkie projekty rodzą się nagle i niespodziewanie. Bodźcem może stać się właściwie wszystko począwszy od dekoracyjnej rośliny skończywszy na pięknym krajobrazie. Działalność artystyczna wymaga wolności, ale tworzywo jakim jest ceramika posiada pewne ograniczenia. Dobry projektant potrafi realizować swoją wizję w konkretny sposób. Do tego ideału staram się dążyć.

Irena Mączka

Irena Mączka – projektantka dekoracji Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Ze Spółdzielnią związana zawodowo
od 1990 r., jako projektant dekoracji wprowadziła do produkcji ponad 250 wzorów.

Jej nowa linia dekoracji – niebieskie kwiaty otulone seledynowymi, delikatnymi listkami przeplatanymi lazurowymi kwiatuszkami, tworzy klimat wiosennego ogrodu.

Maryla Iwicka

Maryla Iwicka – projektantka dekoracji Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Ze Spółdzielnią związana zawodowo od 1981 r., jako projektant dekoracji wprowadziła do produkcji ponad 320 wzorów.
Jej nowa linia dekoracji jest oparta na tradycyjnym kobalcie. Korzystając z głębi tego koloru i własnej wyobraźni zaprezentowała nietypowy sposób dekorowania. Ilość możliwości aranżacji zdobin to „Kosmos” – ten jest jej.